Češi vs. Němci ... takto pojmenovali organizátoři závody uplynulého víkendu v Krušných horách na Božím Daru. Příhraniční oblast nalákala na 47. ročník Karlova běhu téměř stovku běžců na lyžích z Německa což vypovídalo i o kvalitě tohoto závodu. Karlův Běh jak uvádějí pořadatelé je lyžařský závod pojmenovaný po Otci vlasti.

Tento závod má být druhým nejstarším závodem jednotlivců na úzkých prkýnkách v Čechách. Závod se koná v okolí Božího Daru a je zařazen v sérii dálkových lyžařských běhů Stopy pro život. Letošního Karlova Běhu se zúčastnili závodníci Olfin Car Ski teamu, kteří jeli jak sobotní závod volným stylem, který je Memoriálem Jana Pravečka a i nedělní závod klasickým stylem, který je Memoriálem Jiřího Čáslavského. Sobotní závody odstartovali dětskými závody, kterých se zúčastnilo přes 150 dětí a náš oddíl zde reprezentovala na trati 1,5km Káťa Havlová.

Hlavní závod se pak odehrál na trati 22 km a zúčastnilo se ho 220 závodníků, kde se hned 5 běžců z Německa umístilo v první desítce, respektive obsadili i první tři místa v celkovém pořadí. Profil trati byl mírně kopcovitý a nejlehčí ze závodů série dálkových běhů, což se projevilo v tom, že po celý závod jely poměrně kompaktní skupiny, bylo problematické předjíždět a docházelo k častým kontaktům mezi závodníky lámání a sešlapávání holí. Karambolům se nevyhnuli ani závodníci Olfinu, nicméně všem se podařilo dojet zdárně do cíle. Nejlepší výsledek přivezla ze závodu Maruška Havlová, která skončila ve své kategorii na 3. místě, Petr Blahna 4. a slušně dokončili závod i Pavel Šimek, Viktor Kuhn a Lukáš Havel, všichni posledně jmenovaní skončili 8. každý ve své jiné kategorii. "Jako jeden z klíčových problémů na trati jsem vnímal nekontrovatelný pohyb turistů po závodních tratích, který eskaloval nejedním karambolem nebo slovní výměnou, ale i s takovými nástrahmi se musí běžci poprat".

Nedělní závod klasickým stylem na 22 km a 40 km odstartoval najednou a hned po startu bylo patrné, že kdo chce přemýšlet na dobré umístění zejména v mužských kategoriích, musí jet na hladkých lyžích. Místní profil předurčuje k jízdě na hladkých lyžích tedy nenamazaných lyžích stoupacím voskem. Vynikající výkon předvedl Pavel Šimek, který skončil celkově 3 na trati 22 km a 1. ve své kategorii. Za ním se na celkově 6. místě a 1. ve své kategorii umístil Lukáš Havel, který mazal stoupací vozk a zejména na rovných úsecích nebo v mírných stoupáních se ukázalo, že je překážkou rychlejší jízdě. Shodné trable s pomalými lyžemi měl i Ruda Šretr na trati 40 km. Opět pěkného výkonu dosáhla Maruška Havlová, která ve své kategorii skončila 2. Do závodu vstoupila rozvážně z posledních pozic, ale na trati neustále předjížděla až si dojela celkově pro 7. místo v ženách. "Závod tzv. "na hladko" znamená, že se jede pouze čistou soupaží- odpichování pouze pažemi bez nutnosti mazat stoupací vosk. Tento trend !čistá soupaž" je stále rozšířenější I mezi hobby lyžaři, ale I zde je důležitá technická vybavenost a fyzický fond".

Držte nám palce na nadcházejících akcích Jizerská 50-tka a Šumavský skimaraton.