V neděli 15.9. se v rámci 4. ročníku OlfinCar Uphillu konal i 1. ročník charitativního výšlapu pro děti z dětských lázní VESNA v Janských Lázních, kde se díky zapojení široké veřejnosti podařilo vybrat 15 000 Kč. Dětská léčebna Vesna v Janských Lázních je jednou z největších a nejznámějších dětských léčeben v České republice.

Navazuje na slavnou tradici léčby následků obrn, především dětské a úspěšně léčí nemoci pohybového aparátu, včetně stavů po úrazech a operacích.

Tuto novinku, která věřím, že splnila svůj cíl a tou byla kombinace závodního programu s charitativní částí, při které jsme chtěli podpořit ty, kteří si volného pohybu užívat nemohou anebo jen s omezením. V rámci tohoto cíle, jsme se rozhodli do programu zapojit i místní firmy a nabídnout jim „výšlap“ ze Svobody nad Úpou na vrcholek Černé hory jako volnočasovou aktivitu pro své zaměstnance. Záměr byl jednoznačný: minimalizovat sedavý způsob života, preferovat zdravý životní styl, zapojit zaměstnance a jejich rodiny a přitom pomoci „Dětem z Vesny“ (to bylo motto celé akce). Ohlas přes sociální platformy byl obrovský, téměř 45 tisíc shlédnutí našeho příspěvku u nás pořadatelů potvrdil jediné, že pomáhat druhým má smysl.


Nakonec se 1. ročníku výšlapu účastnilo asi 70 dospělých včetně dětí, kde se na startovném podařilo vybrat necelých 11 000 Kč, aby částka byla kulatější, rozhodla se skupina dospělých Olfin Car Ski teamu tuto částku navýšit na 15 000 kč. Tyto finanční prostředky za dětskou léčebnu převzal primář Jan Podojil za spoluúčasti sester a terapeutů, ale hlavně i několika dětských pacientů, se kterými jsem měl tu možnost krátce diskutovat o jejich zdravotních problémech a alespoň slovem je podpořit při další léčbě a předat jim symbolický šek na 15 000 Kč. O osudu peněz je rozhodnuto, budou za ně nakoupeny pomůcky pro muzikoterapii, kterou budou dětský pacienti z léčebny Vesna využívat.
Musím za pořadatele říci, že z toho máme opravdu hřejivý pocit a budeme se těšit opět pomoci a to za rok při druhém ročníku.
Pozitivní ohlasy máme přímo i od účastníku této charitativní akce, kteří měli kromě bohatého občerstvení zajištěnou lanovku os SkiResortu zdarma a navíc mohli děti využít i dětský park Kabinka zdarma? No a nakonec tombola věcných cen, kde si každý mohl něco vybrat.

Vše však začalo 4. ročníkem OlfinCar Uphillu, který letos spolu s dětskými pacienty z Vesny odstartovala Eva Vrabcová Nývltová, odchovankyně klubu Olfin Car Ski team, účastnice několika zimních a letních Olympijských her a držitelka národních rekordů v maratonu a půlmaratonu. Která se pak i sama s manželem Martinem a psem Bellou účastnila charitativního výšlapu.

Na start 10,5 km dlouhého závodu na kolečkových s převýšením 730 m se postavilo 77 účastníků (ca. o 20 více než loni) letos znovu s ikonami dálkových běhů Stanislavem Řezáčem a Kateřinou Smutnou. Na startu nechyběl ani současný nejlepší běžec na kolečkových lyžích a novopečený mistr republiky Jan Šrail, který nakonec suveréně ovládl celý závod a současně nedal nikomu šanci na rychlostní prémii u Hoffmanových bud. Zároveň překonal loňský traťový rekord „domácího“ Mikeho Opphofa o téměř 50 vteřin. Na 2. místě skončil Jiří Ročárek s půlminutovou ztrátou, kterému Jan Šrail před závěrečnou stojkou odjel, 3. místo nakonec uhájil Standa Řezač, který potvrdil svoji formu i ve svých 47 letech.
V kategorii žen se žádný dramat nepředpokládal a pro suverénní vítězství s 2 minutami náskoku si dojela Kateřina Smutná před druhou Klárou Moravcovou a třetí Karolínou Grohovou.

Jak si vedli zástupci pořádajícího týmu Olfin Car Ski team?
Na start se jich postavilo hned deset včetně tří žen. Jana Schejbalová mezi ženami vybojovala 7. místo, Kálalová Eliška a Vránová Barbora pak 11. a 12. místo mezi juniorkami. Oběma posledním zmiňovaným závodnicím je teprve 16 let a je úctyhodné, že toto nejnáročnější stoupání takto zvládly. V juniorech obsadil krásné 3. místo Ondřej Krákora, 5. místo Milan Makovička, 6. místo Kašpar Dominik, 8. místo Kuhn Michal. V nejpočetnější kategorii muži pak obsadili Lukáš Havel 23. místo, Pavel Šimek 25. místo, Aleš Škoda 36. a Čenda Jirák 37. místo.

Kompletní výsledky zde: OlfinCar Uphill 2019 - výsledky

Jak si pořadatelé vysvětlují stále větší oblibu tohoto závodu a početnější startovní pole? Ještě před dvěma roky se na start závodu postavilo necelých 40 účastníků, cíl závodu byl tehdy u Zinneckerových bud, takže jste ani nedosáhli vrcholu Černé hory, nebylo téměř žádné zázemí závodu a dolů se chodilo pěšky. Potom byla organizace závodu svěřena domácímu Olfin Car Ski teamu, který koncept závodu zcela změnil a během dvou let zdvojnásobil kapacitu závodníků. Zázemí závodu se po domluvě se SkiResortem Černá hora – Pec podařilo umístit přímo k horní stanici lanové dráhy což je pro nás klíčové místo, je tam dostatečný cílový prostor, prostor pro vyhlašovací ceremoniál, elektrické přípojky, toalety a v případě špatného počasí i dostatečně veliký vnitřní prostor kam se mohou závodníci schovat. Zatím nám Krakonoš vždy přál, ale i na nepřízeň počasí jsme eventuelně připraveni. Dále se snažíme o co největší servis a komfort všech účastníků, jak je zvykem medaile, diplomy, prize money, dary od sponzorů berou jen ti nejlepší. Proto je součástí závodu i bohatá tombola, kde na základě startovního čísla může účastník vyhrát zajímavé ceny, rovněž vyhlašujeme kategorii nejmladší závodník, kterým byl letos domácí 16- ti letý Dominik Kašpar a nejstarším účastníkem se stal stejně jako vloni 72 letý Ladislav Mizera, kteří rovněž obdrželi ceny. No, a nakonec to je občerstvení, které letos zahrnovalo polévku, vegetariánské rizoto, domácí grilovací klobásy, buchty, koláče, ovoce, točené pivo a nealko pro všechny účastníky zdarma. Asi největším pozitivem je lanovka pro závodníky z Černé hory dolů ZDARMA, čehož si velmi vážíme a vnímáme SkiResort jako nedílnou součást této sportovní akce

Kromě Čechů, Poláků a Němců se výjezdu na kolečkových lyžích na Černou horu již druhým rokem účastní Dennis Moronge z Keni. Dennis žije již několik let v Bruntále, je ženatý, má dvě děti a v zimě jezdí na lyžích a v létě na kolečkových lyžích. Myslím si, že mu Černá hora přirostla k srdci, protože pokaždé, když ji zdolá se směje.