Ve dnech 7. - 15. 8. 2010 se žactvo připravovalo v lyžařském areálu Břízky v Jablonci nad Nisou. Odjezd na VT byl vzhledem k počasí pozměněn a starší žactvo místo na kole vyrazilo k Jablonci autem. Další průběh soustředění nebyl naštěstí nijak ovlivněn povodněmi, které zasáhly oblast Libereckého kraje.

Oproti předchozím rokům nebylo tolik slunečno, často pršelo a občas přešla bouřka. Zase více rostly houby....Součástí tréninkového plánu byly tréninky na bruslích, běžecké tréninky, jízda na kajaku na Jablonecké přehradě i koupání. Tréninkový plán byl splněn. Větší déšť smáčel žáky při běžeckém tréninku s holemi k rozhledně Slovanka Mezi nejvydařenější tréninky patřily výlety do Jizerských hor, při kterých se navštívila místa jako Josefův Důl, Smědava, Protržená přehrada, Hrabětická a Nová louka, Bedřichov, Kristiánov a další. Zpestřením soustředění byl společný závod skupiny žactva a dorostu. Do závodu byla nalosována tříčlená družstva v kombinaci mladší a starší žák plus dorostenec. Závod probíhal formou orientačního běhu (3 kontroly) a byl doplněn o dovednostní disciplíny (střelba ze vzduchovky na sklopné terče, hod medicimbálem na cíl a překážková dráha). Podle pořadí v závodě byly přiřazeny rajóny pro úklid před odjezdem. Poslední družstvo např. mělo za úkol úklid záchodů a sprch atp. Žáci poměřili síly ve dvojboji, který se skládal z výběhu kopců a duatlonu (běh - horské kolo - běh). První tři v každé kategorii obdrželi "hodnotné" ceny (duše na kolo, kšiltovka, pláštěnka z Mistrovství světa v Liberci atp.).

Soustředění bylo náročné jak pro sportovce tak pro realizační tým, který zajištoval po celých 10 dní také stravování (snídaně + teplý oběd i večeře). O sportovce se starali Oskar Šretr, Jitka Daňková, Martina Švarcová a Jarmila Schubertová. V Jablonci také trénovalo družstvo dorostu a dospělích, které do Jablonce vyrazilo již o týden dříve. Hlavní tréninky se odehrávali na kolečkových lyžích nejen na "kolečku" ale také např. ve Vesci. Samozřejmostí bylo přejetí z Trutnova do Jablonce a zpět na horských kolech. Program byl také doplněn o běžecké a silové tréninky. Trenérsky bylo VT zajištěno Martinem Vrabcem a Vladimírem Šlofarem.