Desetidenní pobyt na rakouském ledovci Dachstein absolvovala na konci října tréninková skupina juniorů a dospělých z lyžařského klubu Olfin Car - Vella. Jmenovitě to byli Pavel Vozka, Ondřej Horyna, Martin Švarc, Matěj Opočenský a Ondřej Dudek. Trutnovská pětice vyrazila do nadmořské výšky 2700 metrů s cílem kvalitního tréninku. A hlavně už toho lyžařského.

Zajímavostí je, že tuto část přípravy si běžci na lyžích odmakali, aniž by na ně dohlížel jejich trenér Vladimír Šlofar, který byl v té době se zbytkem tréninkové skupiny na soustředění v německé lyžařské hale v Oberhofu. Nejstarším svěřencům dal pouze tréninkový plán. „Rozhodně jsme to neflákali,“ usmál se Ondřej Horyna. „Bydleli jsme na apartmánu a sami jsme si vařili. Ve dnech, kdy jsme měli dva tréninky nahoře na ledovci, to bylo dost náročné. Několikrát se stalo, že jsme měli pouze dvacet minut pauzu kolem oběda a všechno nám končilo až večer v osm. Jinak jsme pořád něco dělali. Trénink, příprava lyží, vaření, jídlo, cesta na trénink, strečink,“ přiblížil soustředění Pavel Vozka.

Druhý a třetí den pobytu kvůli silnému větru a přívalům sněhu nejela lanovka, a tak museli Trutnovští v Ramsau zvolit i nějaké náhradní varianty tréninku. Pro většinu to byl druhý kontakt se sněhem, ten první se uskutečnil již v srpnu v Oberhofu. V Německu chyběl jen Ondřej Horyna, který byl v té době na závodech na kolečkových lyžích v Norsku. Na rakouském ledovci se každoročně připravuje světová špička běžeckého lyžování a ve stejnou dobu se tam nacházela i kompletní česká reprezentace včetně trutnovské závodnice Evy Vrabcové Nývltové a národní biatlonový tým s Gabrielou Soukalovou.

Po návratu z Dachsteinu si pobyli „Olfiňáci“ doma jen týden a zase přesouvají za sněhem. Tentokrát už na sever Evropy, kam dnes odcestovala trojice Pavel Vozka, Ondřej Horyna a Martin Švarc. Ve švédské Bruskvallarně by je pak 21. - 23. listopadu mohli čekat první letošní závody. Týden předtím vyrazí do švédského města Idre skupina s trenérem Šlofarem, ke které se pak trutnovské trio připojí. Společně se vrátí domů na začátku prosince. První závod Českého poháru a nominační závody na mistrovství světa juniorů a závodníků do 23 let jsou naplánované na Horních Mísečkách na druhý prosincový víkend.

Autor článku a fotky: Trutnovinky