Nevypadá to vůbec špatně, pronesl po soustředění ve Švédsku trenér běžců na lyžích. Sedmnáct dní v sedmnáct set kilometrů vzdáleném švédském středisku Idre Fjäll strávili na soustředění trutnovští běžci na lyžích. Někteří starší členové oddílu Olfin Car-Vella si k tomu ještě předtím dali týden v Bruskvallarně.

„Když pominu tunely, kde jsme byli dvakrát, bylo to pro nás první dlouhé objemové soustředění před sezonou,“ sdělil k pobytu ve Skandinávii trenér Vladimír Šlofar. Do pohoří na hranicích s Norskem se vypravili všichni členové místního Sportovního centra mládeže a ti, kteří se pohybují na jeho hraně. Třináct dorostenců, tři junioři a tři dospělí závodníci. V Idre je vybudované středisko pro sjezdaře, biatlonisty a běžkaře. „Je to místo, kde široko daleko nic není. Kolem jednoho kopce jsou postavené bungalovy a domy, které se pronajímají. Kapacita je asi osm tisíc lidí. Je tam veškeré zázemí včetně regeneračních linek, tělocvičen a dalšího vybavení. Je to velice solidní komplex,“ přiblížil trutnovský kouč.

Prvních pět dní však nikde nebyl sníh, a tak lyžaři trénovali jen na 1200 metrů dlouhém kolečku kolem střelnice. Druhá část, asi 750 metrů, pro ně byla připravená ve sjezdovce. „Byl to takový motokros, co se jezdí na ledovcích,“ popisoval provizorní podmínky Vladimír Šlofar, než z nebe spadl sníh. Pak měli běžkaři k dispozici třicet kilometrů tratí. „Velká výhoda je, že 25 kilometrů je osvětlených, takže tréninky si můžete modelovat ráno, odpoledne i večer a jsou mezi nimi poměrně velké pauzy na regeneraci,“ poukázal trenér.

Pobyt ve Švédsku byl zaměřený na objemovou přípravu a fixování techniky. „Myslím, že jsme tam odvedli to, co jsme potřebovali,“ hlásil spokojeně Vladimír Šlofar po návratu ze soustředění, jež je vždy nejdelší v přípravě. „Teď bude otázka, jak na to kdo zareaguje, protože jsou to pořád více méně děti. Na někoho sedla únava už v průběhu a někdo se z toho bude dostávat až teď,“ poznamenal a dodal, že jeho svěřenci nevypadají vůbec špatně. „Pokud se v sezoně vše povede - mazat lyže a potkají se s formou, máme pár lidí, kteří by mohli jezdit poměrně dobře.“

Zatímco na severu Evropy už je sněhu dostatek, v České republice prakticky není. „Dnes to jedeme vyzkoušet na Černou horu na sjezdovku. Pokud se tam vejdeme, něco bychom tam o víkendu odjezdili, ale stejně by to bylo takové suplování. Doufám, že tady brzy něco spadne a pokud ne, musíme sníh hledat jinde,“ prozradil. V hledáčku má prý i rakouský Obertilliach u italských hranic, kam by v nejhorším případě museli odjet.

A to již příští víkend by se na Horních Mísečkách měly uskutečnit první domácí závody. „Včera jsme dostali zprávu, že závody mezinárodního formátu FIS jsou zrušené, ale Český pohár ještě oficiálně zrušený není a nechávají si čas do úterý nebo středy,“ konstatoval Vladimír Šlofar. „Pro nás je to takové blbé, protože musíme čekat, jestli se to bude konat nebo nebude, a teprve pak podle toho v týdnu budeme řešit, co bude dál,“ uzavřel.

Autor článku a fotky: Trutnovinky